banner 458x170 nanosilver eshop cz

banner 228x170 nanoaplikace

SKI365.CZ web 2022

Triko Vás udělá neviditelné! Převratná novinka značky nanosilver®

Česká firma NanoTrade jako první ve světě našla způsob, jak metamateriálové tkaniny uvést do výroby a zprostředkovat neviditelné oblečení i veřejnosti.

Česká značka nanosilver® představila převratnou novinku tohoto století – triko neviditelnosti. Konečně odpadnou starosti jakou barvu si zvolit, jestli v triku nevypadáme příliš hubení nebo naopak moc tlustí. Okolí nás jednoduše neuvidí. Říkáte si, že je to nemožné? – Chyba! Naše trika tuto vlastnost už dnes mají!

Oblečení nanosilver® Invisible

Česká firma NanoTrade jako první ve světě našla způsob, jak metamateriálové tkaniny uvést do výroby a zprostředkovat neviditelné oblečení i veřejnosti. ,,Naše oblečení nanosilver® Invisible je revolucí v oblékání, jelikož nalezlo své využití v technickém průmyslu, u bezpečnostních složek a armády, ale nejvíce jako běžné oblečení. Vymysleli jsme přístroj, který dokáže vytvořit látku ze stříbrných nanovláken a dielektrických kovových vrstev, které jsou uspořádány do požadované struktury s největší možnou přesností. Tato látka má záporný index lomu a způsobuje neviditelnost“, nechal se slyšet spolumajitel firmy Ing. Ladislav Torčík.

efekt zmizení

Metamateriály

Metamateriály jsou uměle vyrobené tkaniny, které jsou velmi pečlivě navrženy. Jejich speciální vlákna se skládají i s přesností nano-rozměrů. Tato přesná struktura dává tkaninám zcela nové a ojedinělé vlastnosti, například záporný index lomu.

Proč něco vidíme?

Stále nevíte, proč jsou trika nanosilver® neviditelná? Podívejme se nejdříve na to, proč je něco vůbec viditelné. Abychom věci viděli, musejí na ně dopadat paprsky světla, které se od něj odrazí (zlomí) směrem k našemu oku, a my daný předmět uvidíme.

 

proč něco vidíme

Neviditelnost

Neviditelnost nastane, pokud materiál nebude světelný paprsek odrážet, ale nechá jej ohnout kolem sebe. Paprsek materiál jakoby obejde a odrazí se objekt, který se nachází za ním. Nastane efekt zmizení.

Neviditelné oblečení nově také přináší spousty otázek ohledně běžného použití konečnými zákazníky. ,,Mezi naše obavy při běžném využití patří především “neviditelná ztráta“, kdy zákazník své neviditelné oblečení sice ve skříni mít bude, ale neuvidí ho. Naštěstí jsme vyvinuli speciální kapesní zářivky a mobilní aplikace, kterými lze oblečení najít a následně si jej i správně obléci“, uvedli dále majitelé patentu.

V NanoTrade mysleli také na případné zneužití těchto materiálů a nabízí majitelům oblečení velmi efektivní ochranu: „Samozřejmě, že si silně uvědomujeme možná nebezpečí, která mohou s takovým oblečením nastat, ale současně vyvíjíme velmi efektivní ochranu. Oblečení zatím na trh neuvádíme, jelikož jsme si tuto Aprílovou zprávu vymysleli.“

Jistě nyní cítíte velké zklamání, že neviditelné oblečení si zatím nemůžete zakoupit. Ano, zatím. Zmíněné metamateriály opravdu existují a vědci je pečlivě zkoumají a zdokonalují. V posledních letech se objevila řada zpráv, kdy se vědcům podařilo takto zneviditelnit menší předměty. Zatím zneviditelnění probíhá pouze u záření o určité vlnové délce, a pokud je předmět vystaven jiné vlnové délce, tak je zcela viditelný. Avšak věda kráčí mílovými kroky stále kupředu a jistě nastane i doba, kdy se opravdu dočkáme neviditelného oblečení. „Zatím však můžete získat výhody z našeho stávajícího funkčního oblečení nanosilver®, dodává marketingová ředitelka firmy Eva Torčíková.

Námět a grafika: Ing. Kateřina Škrlová