Mladí olomoučtí vědci jsou známí svými světovými a neotřelými nápady.
Již několik let přicházejí s výstupy ze svých výzkumných činností, které ohromují nejen domácí zákazníky, ale přitahují také řadu zájemců a investorů ze zahraničí. „Posledních 12 let jsme usilovně pracovali na propojení nových technologií s tradičními dovednostmi našich dědů a otců, kteří byli mistry ve svých oborech. I když se mezitím v některých technologiích staly velmocemi jiné země a regiony, oblíbenost a kvalita moravských vstupních surovin jsou neoddiskutovatelné“, svěřil se nám ředitel výzkumu pro propojení tradičních a nových technologií (PTaNT) známé olomoucké firmy. „Nejprve jsme museli testovat vstupní suroviny, než jsme odladili správné dodavatele, značky a ročníky. Tato část byla asi nejnáročnější, protože vyžadovala dlouhodobé soustředění a silné nasazení celého týmu“.
Zásadní obrat nastal po příchodu nového člena do týmu: „Dánský výzkumník vnesl do týmu nejen nový impuls, ale předal řadu cenných rad a zkušeností, které ostatním členům výzkumného týmu doslova „otevřely oči“, doplňuje ředitel centra. Vědci z Olomouce s podporou zahraničního člena vyvinuli zcela novou technologii tisku dokumentů na tradičních tiskárnách, a to z moravského vína. Jak uvádí další člen výzkumného týmu, největší problematikou ale přece jen bylo nalezení vhodné odrůdy vína pro nahrazení černého tiskového toneru. „Protože jsme trvali na tuzemských produktech a dodavatelích, vznikl kompromis, který je snad akceptovatelný jak pro uživatele, tak i pro úřad pro Úřad průmyslového vlastnictví, ke kterému se podala patentová přihláška. Namíchali jsme kombinací odrůdy Merlotu z Moravy s vínem z černých jeřabin. A výsledky jsou zatím nad očekávání“.
Standardní tonery CMYK barev nahrazují jednotlivé odrůdy kvalitních moravských vín Modrý portugal, Frankovka a Sauvignon. Ředitel výzkumu k šokujícímu a ojedinělému výstupu dále dodává: „Problematikou řešení zatím stále zůstává vysoká spotřeba vstupních surovin. A to jak v testech, tak při samotném tisku“.
Tento fenomenální úspěch potvrzuje celosvětové postavení a úspěch našich vědců, kteří se nebojí velkých výzev a mají odvahu jít vlastní cestou. Pro další výzkumné období by rádi nalezli investory, kteří by pomohli svými penězi podpořit konverzní proces na výrobu vína z tiskových tonerů. První výsledky se sice již objevily, ale zatím nejsou plně totožné a použitelné s předpoklady, které si vědci vytýčili. Snad se jim to nakonec podaří.
V NanoTrade mysleli také na případné zneužití nebo následky těchto výstupů a nabízí doporučení případným zájemcům o podobné pokusy: „Samozřejmě, že si silně uvědomujeme možná nebezpečí, která mohou podobnými testy a zkouškami nastat. Proto zatím naše řešení na trh nenabízíme, jde o Aprílovou zprávu. (Zatím)“.
Námět, text a grafika: nanosilver tým, 1 dubna 2017