představí své poslední novinky.
Nanotechnologie již dávno nejsou nudná záležitost výzkumu v laboratoři. České firmy zaznamenávají světové úspěchy s komerčními výrobky, které mají zcela ojedinělé vlastnosti a použití – nanomembrána pro vyhlazování vrásek, nanooptika měnící podobu světelných zdrojů, oblečení z nanotextilie vstupující do světa módy a designu nebo umělá sjezdovka. To je jen zlomek exponátů, které si můžete prohlédnout ve dnech 6. -7. září 2018 na festivalu Future Port v Praze. Nanotechnologie představí na Future Port Prague desítky vystavovatelů, členů Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.
„České nanotechnologie už dávno nejsou jen o nanovlákně, ale máme převratné věci v oblasti biotechnologií, optiky, kosmetiky či samočistících nátěrů,“ říká Jiří Kůs, odborný garant Future Port Prague festivalu a zástupce nanoasociace ČR. „Nanotechnologie dnes můžeme potkat ve všech průmyslových odvětvích – například u filtrace vzduchu a vody, filtrace vody v bazénech, v antibakteriálním oblečení či lékařských náplastech, nanokosmetika, při ochraně dokumentů proti padělání nebo u svítidel s nanooptikou, v aditivech pro snížení emisí a spotřeby. A málokdo ví, že v posledních letech probíhá vývoj lyžařských trenažérů a materiálu s využitím pro umělé sjezdovky pro celoroční lyžování.
Nanotechnologie si půjde na FPP 2018 nejen fyzicky osahat, ale také se o nich dozvědět něco více. Na pódiu se se svým příspěvkem objeví například Liliana Berezkinová ze společnosti Nanopharma, která loni na FPP představila světu umělý brzlík – první uměle vypěstovaný lidský orgán. „Letos jsme se hodně zaměřili na ženskou kosmetiku. Zcela výjimečná je i spolupráce s lékaři na vývoji umělých tkání, na kterých budeme moci v budoucnosti testovat léky a nebudeme používat zvířata,“ říká Berezkinová.
NanoTrade se posledních letech zaměřoval na speciální hightech future materiály v designu a oblečení značky nanosilverR. Díky specifické technologii výroby jsou materiály potlačují množení bakterií, takže potlačují zápach z potu a mají další termoregulační vlastnosti. Jejich hlavní přínos je tedy pro osoby s nadváhou a větším pocením nebo kožními problémy. Jsou také mimořádně lehké, nemusí se žehlit, což zase ocení hlavně cestovatelé. Ve spojení s atraktivním designem a novými technologiemi uvádí každým rokem na trh modely, které doslova šokují.
Díky dlouholetému vývoji, dodávkám a zkušenostem v oblasti povrchových nano ochran se firma NanoTrade v současnosti věnuje novému výzkumnému projektu SKI365. Jde o vlastní vývoj trenažérů pro lyže, snowboard nebo běžky. Samostatným výstupem projektu je navíc speciální kluzný povrch, vhodný pro celoroční lyžování, který se již dnes instaluje v lyžařských areálech. Jeho velké uplatnění ale směřuje na speciální běžkařské okruhy nebo sjezdovky, využitelné ve městech, sportovních nebo v industriálních parcích.
Pro návštěvníky FPP také bude připravený tematický workshop, v rámci kterého bude prof. David Lukáš z Technické univerzity v Liberci předvádět nejnovější způsob výroby nanovlákna, takzvané střídavé zvlákňování. Tato revoluční technologie vedla ke vzniku několika světově unikátních zařízení. „Výzkum, který probíhá již několik let, je jedinečný v tom, že se dosud nikde na světě nanotechnologie nezkoušely přímo na pacientech. Nanovlákenné krytí ran v klinické praxi je proto unikátní v globálním měřítku,“ uvedl David Lukáš z Katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Technické univerzity v Liberci. „Navíc se materiál v ráně sám vstřebá. Není tedy nutná žádná výměna,“ dodává Lukáš.
Revoluční česká nanooptika mění zavedené principy osvětlení díky nanotechnologii. Do rozměru jedné klasické čočky o velikosti 1 cm dokázala vměstnat 1000 i více malých nanočoček, které dodávají funkce klasickou optikou nedosažitelné – jsou ploché, lehké, malé, ale především precizní a velmi přizpůsobivé.