banner 458x170 nanosilver eshop cz

banner 228x170 nanoaplikace

SKI365.CZ web 2022

Také si zrovna nelibujete v praní? Neradi přebíráte špinavé prádlo podle barev, podle druhu látky nebo podle druhu citlivosti na teplotu? S rozvojem nanotechnologií nám pravděpodobně tento problém již skončí!

Vědci v Austrálii se zabývají samočistícími textiliemi, které nebude nutné prát v pračce, ale bude stačit je ozářit světlem. Vyvinuli levný a účinný způsob, jak vyrábět speciální nanostruktury, které při vystavení světlu dokáží negativně ovlivnit organickou hmotu, pro nás laiky – špínu. Textilie mají ve svém nitru 3D strukturu, což napomáhá k absorpci světla a napomáhá k odbourávání organických látek.

samocisteni1

Snímek bavlněné textilie potažené nanostrukturou při zvětšení 200x

Samočistící textilie světlem byly vytvářeny z nanostruktur mědi a stříbra, jelikož tyto dvě látky dokáží efektivně absorbovat světelné záření a mají antibakteriální schopnosti. Když se nanostruktury vystaví světlu, tak dostanou energetický impuls, který uvede do pohybu elektrony v nanostruktuře a vzniknou tak zvané „Horké elektrony“. Ty díky svému pohybu umožní nanostruktuře proniknout do organické látky a rozložit ji.

samocisteni2

Červená barva ukazuje přítomnost nanočástic stříbra na textilii s nanostrukturou. Textilie byla nanostrukturou důkladně obalená. Zvětšení 200x.

Výrobní proces samočistící textilie nebyl nijak náročný, jelikož vědci využili obyčejnou textilii, kterou namočili do speciálního roztoku s obsahem stříbra nebo mědi. Tento roztok se velmi rychle začal spojovat s textilií a zhruba do 30 minut se na povrchu látky vytvořila nanostruktura. Vědci následně začali s testováním, při kterém látku zašpinili. K samočistícímu efektu začalo docházet téměř okamžitě a zhruba do 6-ti minut byla textilie opět čistá.

 

samocisteni3

Detailní snímek nanostruktury na bavlněné textilii při zvětšení 150 000x.

V budoucím výzkumu se vědci chtějí zaměřit především na trvalé upevnění nanostruktury na látku a také na co nejvíce efektivní odstranění agresivních skvrn, které vznikají například při polití vínem nebo rajskou omáčkou. Doufáme, že ke zdokonalení této technologie dojde, co nejdříve a naše obavy z prací havárie budou nenávratně pryč.

Zdroj: http://phys.org/news/2016-03-nano-enhanced-textiles.html

Banner-NS-10