banner 458x170 nanosilver eshop cz

banner 228x170 nanoaplikace

SKI365.CZ web 2022

Výzkumníci z Linköping University ve Švédsku vyvinuli nanocelulózový obvaz na rány,

který dokáže odhalit rané známky infekce, aniž by narušil proces hojení. Jejich studie publikovaná v Materials Today Bio je dalším krokem na cestě k novému typu péče o rány.

Kůže je největším orgánem lidského těla. Rána narušuje normální funkci kůže a může trvat dlouho, než se zhojí, je pro pacienta velmi bolestivá a může – v nejhorším případě – vést ke smrti, pokud není správně léčena. Také těžko hojící se rány představují velkou zátěž pro společnost. Představují zhruba polovinu všech nákladů na ambulantní péči.

V tradiční péči o rány se obvazy mění pravidelně, zhruba každé dva dny. Pro kontrolu, zda je rána infikovaná, musí ošetřující personál krytí zvednout a provést posouzení na základě vzhledu a testů. Jedná se o bolestivý zákrok, který narušuje hojení ran, protože strup se opakovaně láme. Riziko infekce se také zvyšuje pokaždé, když je rána odhalena.

Vědci z Linköping University ve spolupráci s kolegy z Örebro a Luleå University nyní vyvinuli obvaz na rány vyrobený z nanocelulózy, který dokáže odhalit rané známky infekce, aniž by narušil proces hojení.

„Okamžitá možnost vidět, zda se rána infikovala, bez nutnosti zvedat obvaz, otevírá nový typ péče o rány, který může vést k efektivnější péči a zlepšení života pacientů s těžko se hojícími ranami. může také snížit zbytečné používání antibiotik,“ říká Daniel Aili, profesor v oddělení biofyziky a bioinženýrství na Linköpingské univerzitě.

Obvaz je vyroben z pevné nanocelulózy, která zabraňuje pronikání bakterií a jiných mikrobů dovnitř. Materiál zároveň propouští plyny a kapalinu, což je důležité pro hojení ran. Myšlenka spočívá v tom, že po aplikaci obvaz zůstane po celou dobu hojení. Pokud se rána infikuje, obvaz bude vykazovat barevný posun.

Neinfikované rány mají hodnotu pH asi 5,5. Když dojde k infekci, rána se stává stále zásadičtější a může mít hodnotu pH 8 nebo dokonce vyšší. Bakterie v ráně totiž mění své okolí tak, aby vyhovovalo jejich optimálnímu růstovému prostředí. Zvýšená hodnota pH v ráně může být zjištěna dlouho předtím, než dojde k hnisání, bolestivosti nebo zarudnutí, což jsou nejčastější příznaky infekce.

Aby obvaz na ránu vykazoval zvýšenou hodnotu pH, použili vědci bromthymolovou modř, BTB, barvivo, které mění barvu ze žluté na modrou, když hodnota pH překročí 7. Aby bylo BTB použito v obvazu, aniž by bylo ohroženo, bylo nabito na silikátový materiál s póry o velikosti pouze několika nanometrů. Materiál oxidu křemičitého by pak mohl být kombinován s obvazovým materiálem, aniž by došlo k ohrožení nanocelulózy. Výsledkem je obvaz na ránu, který při infekci zmodrá.

Infekce ran se často léčí antibiotiky, která se šíří po celém těle. Pokud je ale infekce odhalena v rané fázi, může stačit lokální ošetření rány. To je důvod, proč Aili a jeho kolegové z Örebro University také vyvíjejí antimikrobiální látky na bázi takzvaných lipopeptidů, které ničí všechny druhy bakterií.

"Užívání antibiotik činí infekce stále problematičtějšími, protože multirezistentní bakterie jsou stále častější. Pokud dokážeme zkombinovat antimikrobiální látku s obvazem, minimalizujeme riziko infekce a omezíme nadměrné užívání antibiotik," říká Aili.

Aili říká, že nové krytí ran a antimikrobiální látka jsou součástí vývoje nového typu léčby ran v ambulantní péči. Ale protože všechny produkty používané v prostředí lékařské péče musí projít přísným a nákladným testováním, myslí si, že bude trvat pět až deset let, než tam budou dostupné.

Zdroj: Linköping University